Internet – zacznijmy może od tego, czym on właściwie jest. Słysząc hasło Internet, łączymy sobie go z niewyczerpaną bazą informacji, możemy tam odnaleźć dosłownie wszystko. Kojarzy nam się z alternatywnym światem – gry mmo (Massively Multiplayer Online), miedzy kontynentalną komunikacją – komunikatory, czaty, serwisy społecznościowe oraz wiele innych. Jednakże, nadal nam to nie tłumaczy, czym on jest. Wyobraźmy sobie małą sieć domową, jak za starych dobrych czasów, miedzy blokami przerzucony kabel sieciowy, który łączy parę komputerów. Naturalnie to jest internet.
Globalna wioska
Internet, to właśnie taka osiedlowa sieć, z tą różnicą, że na skale światową. Wszystkie komputery, telefony, czy inne urządzenia znajdujące się w sieci internetowej są razem połączone, bądź to kablem, bądź to bezprzewodowo. Skoro zostało już przybliżone pojęcie internetu, to zapewne zapytasz – ale kto tym wszystkim zarządza, dba o to, kto sprawia, że to wszystko funkcjonuje? Odpowiedź jest prosta, my wszyscy, każda osoba korzystająca z internetu w jakiś sposób przyczynia się do jego funkcjonowania. Jest jednak pewna grupa ludzi, specjalizująca się w konkretnym kierunku. Potocznie nazywamy ich informatykami. Oczywiście informatycy, też dzielą się na rzeczowe specjalizacje.
Jedną z takich specjalizacji jest programista. To on odpowiada za wszystkie algorytmy w naszych programach bądź aplikacjach. Na jego barkach spoczywa brzemię prawidłowego działania programów, z których korzystamy na co dzień. Jednym z takich programów jest generator liczb losowych. Jego zadanie jest proste, losowanie liczb. Ma on za zadanie losowo generować jakieś liczby. Potrafi też być niezwykle złożony, począwszy od ustalenia wartości liczb, tj. przedziału liczbowego, kończąc na ilości wylosowanych liczb. Weźmy na przykład, że robimy konkurs, mamy do rozlosowania trzy nagrody. Uczestników jest stu.
Kto wygra?
Do każdego zgłoszenia przypisujemy daną wartość liczbową. Wygrywają trzy osoby zatem, w takim generatorze ustawiamy przedział liczbowy od 1 do 100 i ilość losowań na 3. Rozpoczynamy losowanie, a generator liczb w kilka sekund wylosuje nam trzech zwycięzców. Możliwości wykorzystania takiego generatora jest mnóstwo, między innymi są one wykorzystywane w grach komputerowych bądź zastępują np. kostki do gry w grach fabularnych.
Dodaj komentarz