Zdrowe odżywianie często kojarzy nam się z wyrzeczeniami, mało smacznymi posiłkami i czasochłonnym ich przygotowywaniu, ale wbrew pozorom wcale nie musi tak być. Najtrudniej jest pozbyć się starych, najczęściej złych nawyków żywieniowych, ale gdy już zaczniemy i trochę się postaramy w mgnieniu oka zdrowe jedzenie stanie się podstawą naszego stylu życia.
Prawda jest taka, że większość z zalecanych zasad zdrowego żywienia znamy, trudniej jest jednak praktykować je na co dzień. Ważne jest, aby zaczynać małymi krokami i zmiany wprowadzać stopniowo, w końcu nasze nawyki nie powstały w tydzień i zapewne w tydzień się nie zmienią.
Przy wprowadzaniu zmian w naszym stylu życia jedną z ważniejszych reguł będzie regularność. Zalecane jest przyjmowanie od 3 do 5 posiłków dziennie, o stałych porach. Regularne spożywanie posiłków zapobiegnie podjadaniu zazwyczaj wysokoprzetworzonych i wysokokalorycznych produktów. W naszym zdrowym jadłospisie powinny znajdować się głównie warzywa i owoce, które stanowią źródło witamin, składników mineralnych i błonnika. Z diety należy wykluczyć lub ograniczyć produkty przetworzone. Żywność fast food, dania gotowe oraz słodycze nie dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, a jedzone systematycznie wpływają jedynie na zwiększoną kaloryczność diety.
Zmieniając nawyki żywieniowe warto pamiętać o nawodnieniu. Zalecana ilość wody dziennie to od 1,5 do 2 litrów, której nie można zastępować słodzonymi napojami zawierającymi ogromne ilości cukru i związków chemicznych.
Przy wprowadzaniu zmian w codziennej diecie warto posiłkować się normami publikowanymi przez Instytut Żywności i Żywienia, w których znajdziemy odpowiednie normy spożycia w zależności od naszej płci, wieku i wymiarów ciała.
Oprócz zdrowego odżywiania się ważna jest również aktywność fizyczna. Zamiana komunikacji miejskiej na rower, wybór schodów zamiast windy, czy spacer to proste kroki do zwiększenia dziennej aktywności. W Internecie znajdziemy również wiele kont poświęconych tematyce fitness, które pomogą odnaleźć nam ćwiczenia dostosowane do uciążliwych partii ciała lub przepisy na zdrowe posiłki. W wyliczaniu zapotrzebowania kalorycznego przydatne mogą okazać się kalkulatory dietetyczne.
Zawsze powinno się zacząć od ćwiczeń, potem może dieta, a potem to już cokolwiek 😀