Jednym z podstawowych problemów właścicieli domów jest wybór środka ogrzewania. Ma być tani, łatwo dostępny oraz przede wszystkim dawać odpowiedni poziom ciepła. Dodając do tego chęć ekologicznego życia wybór nie jest prosty. Istnieje jednak pewne ciekawe rozwiązanie.
Pellet drzewny jest paliwem opałowym powstałym ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drewnianych, ostatecznie przybiera postać granulatu. Plusy? Wartość opałowa taka jak drewna, niska wilgotność, w trakcie spalania pozostawia niedużą ilość popiołu. Dodatkową zaletą jest wysokie stężenie niepalnych związków mineralnych w pozostałym popiole. Niska cena, opakowania doskonałe do podania do pieca, ekologia (wykorzystanie odpadów) i bezpieczeństwo (nie ulega samozapłonowi). Te cechy zadecydowały o rosnącej popularności niepozornego granulatu.
Zdecydowaliśmy się na wybór pelletu zamiast standardowego węgla i co dalej?
Wybór jest spory. Pellet jest produkowany z odpadów drzewnych różnych roślin. Skupmy się zatem na dwóch najpopularniejszych. Pellet dębowy jak nazwa wskazuje powstaje z odpadów dębowych. Swoją popularność zawdzięcza trwałości i dobrej jakości mebli dębowych. Atutem jest również charakterystyczny, niezwykle przyjemny zapach drzewa przy otwieraniu worka przed podaniem do pieca. Jest niezwykle ekonomiczny, maksymalna wartość opałowa może wynosić nawet 20 Mj/kg. Cechy charakterystyczne – niska wilgotność i granulacja w okolicach 6 mm. Wyprodukowanie pelletu z dębu jest stosunkowo trudne z uwagi na twardość drzewa. Najczęściej spotykany jest z domieszką innego drzewa, dlatego że produkcja taka jest po prostu łatwiejsza. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na kolor, jasny to znak czystości.
Przejdźmy do drugiego rodzaju, czyli pelletu sosnowego. Drzewo sosnowe jest łatwe w obróbce z uwagi na miękkość. Powstały pellet niezwykle dobrze się pali, nie wymaga dużej regulacji podawania i natężenia nadmuchu. Posiada mniejszą wartość energetyczną w porównaniu do dębowego jednakże większą opałową w przeliczeniu na kilogramy. Pellet sosnowy posiada także jaśniejszy kolor. Ostateczny wybór przed nami pamiętajmy, że popiół z obu rodzajów świetnie nadaje się jako nawóz do ogrodu. Wypróbujmy więc oba i niech żyje ekologia!
A ogrzewanie gazem nie jest przypadkiem tańsze?