Podczas farbowania włosy ulegają mikrouszkodzeniom, wskutek czego ich powierzchnia staje się szorstka, wysuszona, włosy są osłabione, łamią się, kruszą i rozdwajają, dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia ich pielęgnacja, by cieszyły się dobrą kondycją a kolor utrzymywał jak najdłużej.
Zasady dbania o włosy farbowane
- Prawidłowe mycie – włosy należy myć letnią wodą, oraz nie płukać ich zbyt długo. Szczególnie tyczy się to włosów farbowanych, które są bardziej porowate, przez co absorbują więcej wody, a to może sprzyjać wypłukiwaniu koloru. Dobrze jest na koniec spłukać włosy wodą zimną, co pozwoli im zamknąć łuski. Należy pamiętać również o tym, że myjąc głowę masuje się skórę głowy, powstałą pianę rozprowadza się potem na całej długości włosów. Nie wolno trzeć włosów ręcznikiem, ponieważ sprzyja to ich łamaniu i uszkodzeniom mechanicznym. Istotne jest też ich delikatne rozczesywanie.
- Urządzenia elektryczne stosować z umiarem. Warto ograniczyć stosowanie prostownic i lokówek, ponieważ powodują one dodatkowe wysuszanie włosów oraz ich puszenie się. Jeśli jednak ich użycie jest nieuniknione, należy zabezpieczyć włosy kosmetykami termoochronnymi. W przypadku regularnego, częstego stosowania suszarki do włosów, warto wybrać chłodny lub średni nawiew, a zrezygnować z gorącego strumienia powietrza.
- Stawiać na sprawdzone kosmetyki, przeznaczone do farbowanych włosów. Zarówno szampon do włosów, odżywka jak i maska, które przeznaczone są do włosów farbowanych, mają tak skomponowany skład, by pielęgnowały, wzmacniały łuskę włosa i dbały o jakość oraz trwałość koloru. Tego typu kosmetyki silnie nawilżają i odżywiają, ułatwiają rozczesywanie oraz chronią włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Maski, jeśli mają być skuteczne, należy stosować raz w tygodniu na umyte włosy, trzymać kilka minut i spłukiwać letnią wodą
- Olejowanie. Olejki do włosów stosowane są od wieków w pielęgnacji, głównie przez mieszkanki Indii i Arabki, które również farbują włosy, np. henną. Istnieją różne szkoły olejowania: na sucho lub na mokro, na całą noc lub godzinę przed myciem. Najważniejsze to wypróbować, który z tych sposobów służy naszym włosom najlepiej. Należy stosować naturalne olejki do włosów, np. kokosowy, migdałowy, jojoba, czy arganowy. Firmy kosmetyczne oferują też mieszanki różnych olejków. Po zabiegu olejowania, szczególnie jeśli wykonuje się go regularnie, włosy stają się sprężyste, lśniące i miękkie.
- Dieta. Nie wolno zapominać, że kondycja włosa zależy w dużej mierze od kondycji całego organizmu, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to co jemy i jakich składników odżywczych sobie dostarczamy. Nawodnienie organizmu, przeciwutleniacze, witaminy i składniki mineralne, to wszystko wpływa na jakość skóry i włosów.
Naturalne kosmetyki do włosów
Warto sięgać po naturalne kosmetyki do włosów, ponieważ komponowane są tak, aby były bezpieczne dla skóry, zmniejszają ryzyko wystąpienia podrażnień, w produkcji używa się olejków eterycznych, olejów i ekstraktów roślinnych, glinek. Skład ma być krótki i prosty. Tego typu szampony do włosów, odżywki i olejki do włosów nie tylko wygładzają włosy i pomagają zachować blask koloru, ale też wspierają procesy regeneracyjne.
Jak dobierać kosmetyki?
Istotne jest czy nasze włosy farbowane są trwale, czy półtrwale oraz jaki jest ich kolor. Do włosów blond o odcieniu bieli często dedykowane są specjalne kosmetyki, które mają na celu zapobieganie żółknięciu włosów. Warto sięgać po kosmetyki naturalne, sprawdzone dzięki wielowiekowej tradycji, choć tak naprawdę dopiero metodą prób i błędów dobierze się ten doskonały produkt.
Gdzie kupować?
Półki drogerii kosmetycznych uginają się pod ciężarem kosmetyków do włosów farbowanych. Kiedy jednak zależy nam na produktach nie wszędzie dostępnych, na kosmetykach naturalnych o wysokiej jakości, z pomocą przychodzą sklepy internetowe. Kosmetykiorientu.pl proponuje swoim klientkom najlepsze kosmetyki naturalne, których używanie sprawi, że włosy będą zdrowe, lśniące a ich kolor trwały.
Dodaj komentarz