CiekaweMarki.pl

Kalkulator zużycia prądu, ułamków oraz Szyfr Cezara

W tekście tym wskażemy Państwu czym są kalkulatory zużycia prądu, kalkulator ułamków i szyfr cezara. Na pierwszy rzut oka pojęcia te mogą być niejasne, ale postaramy się to w sposób jak najbardziej dokładny przedstawić. Kalkulator zużycia prądu pozwala obliczyć zużycie energii elektrycznej oraz jej cenę w rozbiciu na rok, miesiąc czy dzień.

Kalkulator zużycia prądu

Aby dokonać dokładnych obliczeń, musimy po pierwsze wpisać cenę jednej kilowatogodziny (kWh)- można ją naleźć bezpośrednio na fakturze. Po drugie musimy podać moc urządzenia pobierającego prąd (W-WAT), którą chcesz uwzględnić w analizie kosztów (można także dodać kilka urządzeń, które mają podlegać analizie). Ostatnim fragmentem jest wypełnienie parametrów, a dokładniej mocy urządzenia, ilości urządzeń o danej mocy oraz czas jego pracy. Należy jednakże pamiętać, że kalkulator obliczy maksymalne zużycie prądu dla danego urządzenia oraz ma on charakter czysto poglądowy, ponieważ faktyczne zużycie prądu może się nieco różnić od wartości przedstawionych przez kalkulator.

Kalkulator ułamków umożliwia nam wykonywanie rozmaitych działań na ułamkach – dodawanie, odejmowanie, mnożenie oraz dzielenie ich. W kalkulatorze tym wykonywane są najprostsze działania zarówno na ułamkach zwykłych, jak i dziesiętnych. Aby dokonać obliczeń powinno się wpisać liczniki i mianowniki danych ułamków oraz wybrać działanie, które chcemy aby kalkulator wykonał. Należy jednak wspomnieć, że dla osób, które uczą się dopiero czy to ułamków zwykłych czy dziesiętnych może być to po prostu pójście na łatwiznę. Kalkulator ten przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które nie potrafią wyliczyć podstawowych działań na ułamkach bądź chcą sprawdzić czy wyszedł im poprawny wynik.

Szyfr Cezara jest najprostszą techniką szyfrowania

Szyfr Cezara jest to metoda podstawieniowa, co oznacza że każda litera tekstu jawnego zastępowana jest inną, oddaloną od niej o stałą liczbę pozycji w alfabecie, literą, przy czym profil zmiany musi być w konkrety sposób zachowany. Nazwa ta pochodzi od Juliusza Cezara, który stosował tej techniki do komunikacji ze swoimi przyjaciółmi. W matematyce operację szyfrowania i deszyfrowania można wyrazić w języku arytmetyki modularnej. Wystarczy wówczas każdej literze alfabetu jednoznacznie przypisać numer według schematu A-0, Ą-2, itd.

Exit mobile version