Wychowywanie dziecka rodzi szereg nieprzewidzianych problemów. Zmieniają się one wraz z rozwojem dziecka i następowaniem po sobie kolejnych etapów w życiu. Trudności te wpływają na emocje zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Niekiedy nie jest łatwo poradzić sobie z nimi samodzielnie i należy poszukać pomocy u psychologa.
PRZYCZYNY KŁOPOTÓW EMOCJONALNYCH DZIECI
W zależności od wieku problemy mogą wynikać najczęściej z kliku czynników:
– brak akceptacji przez rówieśników
– trudności w nauce
– sięganie po środki odurzające (może to być również przyczyna, jak i skutek problemów emocjonalnych)
– przemoc fizyczna lub psychiczna w domu lub w placówce, do której dziecko uczęszcza
– brak samoakceptacji (porównywanie się do innych)
Oczywiście wszystkie te czynniki mogą być ze sobą łączone.
SKĄD CZERPAĆ POMOC?
Nie zawsze jest tak, że dziecko werbalnie sygnalizuje, że boryka się z jakimś problemem, często rodzice zauważają jakąś zmianę w jego zachowaniu bądź dostają sygnał od wychowawców z przedszkola bądź szkoły. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, warto, aby dziecko skonsultować w poradni psychologicznej i aby był to wykwalifikowany w zajmowaniu się nieletnimi psychoterapeuta dla dzieci. On nie tylko rozezna przyczynę problemów, ale pomoże radzić sobie z codziennością. Dziecko poczuje się ważne oraz z czasem jest szansa, że nauczy się pokonywać trudności życia codziennego. Czasem zdarza się, że rodzice, mimo najszczerszych chęci, nie wiedzą, jak pomóc swojemu dziecku. Pomocna może być psychoterapia dla rodziców, gdzie nie jedynie otrzymają oni wskazówki realnej pomocy swoim pociechom, lecz także wsparcie dla nich samych. Rodziców może przerastać to, że ich dziecko np. czuje się nieatrakcyjne, niezbyt mądre, nie radzi sobie w relacjach społecznych lub ma wręcz stany depresyjne. Dlatego taka pomoc jest czasem ratunkiem dla całej rodziny.
FORMA KONSULTACJI PSYCHOLOGICZNEJ
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest bezpośredni kontakt psychologa z pacjentem, lecz czasami należałoby rozważyć taką usługę jak psycholog przez telefon. Sprawdza się to nie tylko w sytuacji, kiedy panuje pandemia i bezpośrednie umówienie wizyty czasem okazuje się niemożliwe, lecz także wtedy, kiedy brakuje czasu na przyjazd do gabinetu lekarza bądź po prostu odwagi do sięgnięcia po pomoc. Pamiętajmy też zawsze, że to, co dorosłym wydaje się być czasem błahym problemem, dla dziecka może się wydawać końcem świata!
Wpis powstał przy współpracy z Inrelatiorodzina.pl
Dodaj komentarz